Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Dowiedz się więcej o obrączkach Kraków na http://bit.ly/2NBA3ps.

Dla większości ceremonia ślubu jest niezmiernie wzruszającym dniem w życiu. Ceremonia ta jednoczy nowożeńców do końca życia, a symbolem ich uczucia, lojalności i oddania są obrączki ślubne.

Obrączki – część sakramentu zaślubin od XIII wieku

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, w związku z tym ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego wręczenie żonie pierścionka stało się częścią obrzędu zaślubin. Mężczyźni zaczęli nosić na ręku obrączkę kilka wieków później, o czym jednak niedużo osób pamięta. Już uprzednio zdarzało się, że zakładali pierścienie na dłoń kiedy wybywali na wojnę, jednakże zwyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, że w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w innych krajach, jak na przykład w Szwecji, w Czechach, w Wielkiej Brytanii albo w Brazylii, wsuwa się je na lewą rękę, którędy według starodawnych zabobonów biegnie “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni przymierzają oraz poszukują obrączek ślubnych wspólnie, jakkolwiek zwyczaj wskazuje, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki – niegdyś ze stali, dzisiaj ze złota oraz platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej stonowaną estetyką. Przez wiele wieków sporządzano je z najrozmaitszych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak żelazo lub mosiądz) uosabiające siłę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wykonania stosuje się przede wszystkim platynę oraz złoto, które są oznaką ufności w stosunku małżonka. Owszem, zdobi się je często kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż przeważnie kupowane są ponadczasowe, proste złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa gatunki złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w sporządzaniu obrączek, świadczą także nierzadko usługę ich grawerowania. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu lub ważny dla młodej pary cytat.

Lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]