Do czego wykorzystuje się szalunki podczas budowy?

Chcesz kupić szalunki Kraków? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Szalunki, nazywane również deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie murów budynków. Przeważnie wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wtenczas są one niezbędne do tego, aby nadać im odpowiedni kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się też w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na przygotowanie przestrzeni na okna, bramy oraz drzwi. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i gdzie mogą zdobyć je inwestorzy.

Szalunki z metalu, sklejki lub drewna

Klasycznym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z desek drewnianych ewentualnie grubych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, która po rozebraniu może być wykorzystywana powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – wielu wykonawców oraz inwestorów decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – struktur służących do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane z metalu, sklejki lub drewna, a także zestawiać 2 albo 3 materiały. Na ogół jednak korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak brzoza czyi topola, a całą strukturę scalają belki, narożniki, łączniki i głowice ze aluminium lub stali.

Wynajem szalunków – kiedy się to opłaci?

Firmy cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku ekip, które świadczą inne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wybudować jeden obiekt. Zakup wszystkich modułów niezbędnych do wykonania szalunku byłby całkowicie nieopłacalny . Znacznie mądrzejszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków.

Lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]