Jak wymienić pokrycie na dachu płaskim? Porady, wskazówki, zalecenia

Dachy płaskie były bardzo popularne w latach 1960-1970, kiedy większość nieruchomości jednorodzinnych wyróżniała się zadaszeniami o niemal zerowym kącie nachylenia (np. dach płaski, dach o niewielkim lub wielostronnym nachyleniu). Przed rozpoczęciem prac umożliwiających wymianę pokrycia na dachu płaskim należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi aspektami oraz przeanalizować zalecenia specjalistów z naszej firmy, którzy dołożyli swoją „cegiełkę” do powstania tego artykułu. Zatem, jak wymienić pokrycie na dachu płaskim? – porady, wskazówki, zalecenia.

Dach płaski - wymiana pokrycia

Czym charakteryzują się dachy płaskie?

Dachy płaskie, które przykrywają bezpośrednio pomieszczenia mieszkalne, nazywamy stropodachem. Pomimo swojej nazwy, nie są one w 100% płaskie, ponieważ ich spadek wynosi zazwyczaj od 4° do 12°. Dachy płaskie standardowo składają się z trzech warstw: konstrukcja, ocieplenie, izolacja. Gdy wszystkie warstwy ściśle przylegają do siebie, dach nazywamy niewentylowanym. Natomiast jeśli nad ociepleniem znajduje się przestrzeń, która umożliwia odprowadzenie wilgoci, dach nazywamy stropodachem wentylowanym.

Jak wymienić pokrycie na dachu płaskim?

Wymiana pokrycia dachu nie zawsze musi obejmować całą jego powierzchnię. Często renowacji poddawane są tylko fragmenty pokrycia, które uległy uszkodzeniu w wyniku działania wody albo innych czynników atmosferycznych lub mechanicznych. Częstym problemem mogą być przecieki, które najczęściej pojawiają się przy obróbkach blacharskich. Takie uszkodzenia możemy usunąć za pomocą specjalnych powłok naprawczych. Ważne jest także, aby przez cały rok dbać o czystość systemów rynnowych, aby gromadząca się w nich woda nie szukała sobie innych dróg odpływu.

Wymiana pokrycia na dachu płaskim nie jest trudnym zadaniem, jednak w pierwszej kolejności należy sprawdzić jak zbudowany jest sam dach – czy zostały zastosowane właściwe materiały termoizolacyjne i czy stropodach jest wentylowany. Od tego zależy zakres prac możliwych do wykonania. Mogą się one ograniczyć jedynie do wymiany samego pokrycia w konstrukcji wentylowanej lub wiązać się z wykonaniem pełnej termoizolacji dachu niewentylowanego. Należy także wziąć pod uwagę wytrzymałość konstrukcji stropowej (czyli obciążenie, jakie może udźwignąć).

Następnie warto ustalić, które warstwy usuniemy – w przypadku stropodachu niewentylowanego są to zazwyczaj wszystkie znajdujące się na stropie najwyższej kondygnacji. Ostatnim krokiem jest utworzenie powierzchni wyrównująco-spadkowej (niezbędnej, gdy po likwidacji warstw pokryciowych, strop nie ma odpowiedniego kąta nachylenia). Ten element jest niezwykle ważny, ponieważ przy braku spadku na dachu mogą tworzyć się zastoiska wody.

Wymiana pokrycia na dachu płaskim łączy się również z instalacją nowych systemów rynnowych, które zapewniają optymalne odprowadzanie wody z dachu. Oprócz tego warto wykorzystywać materiały wysokiej jakości zapewniające ciepłochronność oraz izolacyjność ogniową.

Pokryciem najczęściej stosowanym na dachach płaskich jest papa, jednak dobrą alternatywą są pokrycia z blachy – trapezy oraz panele dachowe na rąbek.

Dlaczego warto wybrać blachę trapezową na dach płaski?

Blacha trapezowa wyróżnia się przystępną ceną spośród konkurencyjnych produktów, wysokim poziomem wytrzymałości oraz nietuzinkową estetyką. Nie wymaga licznych konserwacji ze względu na zabezpieczenie przed działaniem czynników zewnętrznych, jednak warto regularnie dbać o jej czystość.

Blacha trapezowa T7 marki Regamet

Blacha trapezowa wpasowuje się w większość konstrukcji ze względu na fakt, iż można ją kupić w niemal każdym rozmiarze. Dzięki temu jest bardzo popularna jako pokrycie dachowe domów jednorodzinnych, szeregowych, bliźniaków, a także wielu budynków przemysłowych. Produkt jest bardzo łatwy w montażu, w związku z czym opłata za robociznę będzie zminimalizowana.

Źródło tekstu: https://www.regamet.pl/dla-fachowca/jak-wymienic-pokrycie-na-dachu-plaskim-porady-wskazowki-zalecenia/