Co warto wiedzieć o funcie i gdzie poznać jego bieżący kurs?

Wymiana funtów - na tej stronie poznasz pełną ofertę.

Funt brytyjski, którego prawidłową nazwą jest funt szterling, to jedna z najsilniejszych światowych walut. Pomimo przynależności początkowo do struktur Wspólnoty Europejskiej a potem Unii Europejskiej, Wielka Brytania pozostała poza strefą euro i pozostała przy swojej historycznej walucie.

Kondycja funta brytyjskiego po Brexicie

Na skutek decyzji o Brexicie, który był przewlekłym, ponad 4-letnim procesem, cena funta względem euro oraz dolara znacznie zmalała. Było to powiązane między innymi z oznajmieniem przez duże podmioty, w tym te związane z obszarem finansów, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co zapowiadało zmniejszenie się ilości zatrudnianych pracowników, a w konsekwencji także spadkiem wpływów do PKB. Odpracowywanie gwałtownego spadku wartości funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się wolno i przy całkiem zauważalnych wahaniach wartości waluty. Dodatkową przeciwnością w tym procesie była bessa z 2020 r. spowodowana długim zamknięciem brytyjskiej gospodarki z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2. Trzeba aczkolwiek zaakcentować, iż funt szterling to niezwykle silna waluta, obecna w Królestwie Brytyjskim już od dziewięciuset lat, która w samym tylko XX w. przetrwała znaczne spadki wywołane zarzuceniem powiązania funta ze złotem, dewaluację z 1949 r. oraz głośny spekulacyjny atak określany mianem “Czarnej środy” z 1992 r.

Statystyki kursu funta znajdziesz na stronie kantoru online

Funt szterling pozostaje dla Polaków istotną walutą, w której nadal chętnie inwestują swoje finanse. Dzieje się tak przede wszystkim z tej przyczyny, iż mimo Brexitu, tysiące Polaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii nie zamierza wrócić do kraju i przez cały czas wspomaga finansowo swoje rodziny w Polsce. Aktualny kurs funta monitoruje tym samym duża grupa osób. Szukają one zwłaszcza dokładnych informacji nie tylko o cenie tej waluty, ale często także wykresów historycznych dotyczących nawet kilku lat wstecz. Takie wykresy dostępne są np. na stronie kantoru internetowego, który aktualizuje kurs w odstępach co parę sekund. Dostęp do najświeższych danych umożliwia również doświadczonym inwestorom dokonywać wymiany waluty po rentownym kursie.