Kilka informacji o systemie rozliczeń SWIFT

System SWIFT. Dowiedz się więcej na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Pomimo, iż właściwie na co dzień korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście wdrożenia sankcji wobec Rosji jako riposta Zachodu na jej atak na Ukrainę. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z podstaw wydajnego działania międzynarodowej bankowości.

Do czego służy system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednak tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby zapewne o wiele bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednak nie jedyny funkcjonujący współcześnie system tego typu. Oprócz niego m.in. w Polsce funkcjonują dodatkowo z systemów: Elixir, SEPA czy SORBNET.Na całym świecie stosowane są też przeróżne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na terenie jednego państwa.

Jak więc wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich krajach świata i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy oraz sporo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest także przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – poznaj kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeśli zaledwie okazjonalnie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka znaleźć taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT największych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]