Jak pracować wygodnie na home office?

Do tej pory praca zdalna była dodatkiem do pracy w biurze. Zazwyczaj była pewną formą korzyści dla pracownika. Obecnie z powodu wciąż trwającej pandemii wielu z nas siedzi w tzw. home office. Jednak nie każdy potrafi poradzić sobie z takim trybem pracy. Rozwiązaniem jest odpowiednia organizacja. Jak więc urządzać sobie pracę w domowych warunkach?

W związku z bieżącym stanem epidemiologicznym, mnóstwo korporacji zdecydowało się przenieść na systemem home office. Dla odsetka osób, które nie miały dotychczas doświadczenia z takim trybem pracy, efektywna organizacja czasu wydaje się nie lada problemem, bowiem wymaga od nich dostosowania się do kilku nowych reguł.

Jak wykorzystać zalety oraz złagodzić dyskomfort związane z home office?

W pierwszej kolejności warto znaleźć sobie wygodne miejsce do pracy. W pożądanych warunkach jest to gabinet przeznaczony tylko do niej. Aczkolwiek nie w każdym domu jest to wykonalne. Częściej posiadamy jedynie minimum przestrzeni na postawienie stolika czy biurka i to również się sprawdzi. Kluczowe jest jednak to, by strefa pracy była odseparowana od strefy prywatnej. Obowiązkowo należy też zwrócić uwagę na oświetlenie, by w miarę możliwości było naturalne.

Jak niewielkim kosztem urządzić miejsce do pracy? Gdy nie masz w mieszkaniu wygodnego fotela czy biurka to polecamy rozważyć jego zakup od znajomych bądź przejrzeć lokalne propozycje sprzedaży w internecie.

Odpowiednie planowanie trybu pracy

W trakcie pracy poza biurem ważna jest samodyscyplina i sumienność w realizowaniu obowiązków. Powinniśmy zachowywać podobnie, jak w czasie pracy w biurze. Jeśli nasze godziny pracy nie są z góry określone, to zalecamy wybrać te, w których pracujemy najefektywniej. Warto mieć na uwadze, by w godzinach pracy nie wykonywać innych obowiązków. Skutecznym sposobem na skupienie się na pracy jest wyłączenie notyfikacji z mediów społecznościowych i korzystanie z metody Pomodoro, polegającej na 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową interwałem między kolejnymi zadaniami.

Dress code a praca zdalna

Dzień przesiedziany w dresie mimo, że zdaje się być fajnym pomysłem, może mieć zły wpływ na terminowe wypełnianie obowiązków. Casualowy strój może być tak wygodny, że będzie wywoływać rozleniwienie. Żeby temu udaremniać warto zadbać o swój wygląd, w szczególności jeśli w czasie pracy odbywają się konsultacje online. Poczujemy się wtedy pewniej.

Utrzymanie relacji pomiędzy kolegami z pracy

W przypadku systemu pracy na zdalną znikają tradycje biurowe np. codzienne konwersacje przy kawie, wspólne wyjście na obiad czy dojazd do biura. Do podtrzymania przyjacielskich stosunków ze współpracownikami warto użyć darmowych komunikatorów typu Messenger. W razie konieczności omówienia czegoś równocześnie z większą grupą pracowników, łatwiejsze będzie zebranie online przez Google Meet, Zoom albo Skype. Gdy odczuwamy potrzebę rozmowy, nie obawiajmy poruszyć z przyjaciółmi z biura też tematów osobistych. W pracy zdalnej nadzwyczaj ważne jest utrzymanie należytego komfortu psychicznego, szczególnie kiedy rzadko spotykamy ze znajomymi.