Co to jest i jak działa motoreduktor?

Dalsze informacje o motoreduktorze.

Motoreduktory to po prostu zintegrowane połączenia przekładni mechanicznej z napędem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się ich używa? Dowiesz się wszystkiego z niniejszego artykułu.

Motoreduktor – gotowy układ, który oszczędza pracę inżynierów

Motoreduktory pozwalają wydajniej wykorzystać elektryczne silniki jako napęd w najrozmaitszych użyciach przemysłowych. Przy użyciu przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje ograniczona nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna sprawność przekładni nigdy nie będzie 100%, więc zawsze zauważalna jest nieduża dysproporcja między mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor z reguły wchodzą dodatkowo inne podzespoły jak hamulce albo sprzęgła. Ogromnym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to prefabrykowane układy, które da się bez trudu dobrać z oferty producenta tak, żeby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały wymogom konkretnej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a czasem miesiące, na pracochłonne wyliczenia oraz testy poszczególnych układów części. Zależnie od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do krótkotrwałego lub długotrwałego czasu pracy, jak również do niewielkich, średnich bądź znacznych obciążeń.

Motoreduktor, w którym wykorzystano przekładnię kilkustopniową, pozwala otrzymać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, dochodzący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się wyróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być składane w oparciu o różne typy silników (DC, BLDC, AC oraz bocznikowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).

Nie ma z pewnością takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności bądź transport, dzięki motoreduktorom poruszają się różnorodne automaty, jak m.in linie produkcyjne, dachy ruchome, mieszadła albo atrakcje w parku rozrywki. Duże spektrum ich wielkości, mocy oraz rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni spowodowała, iż ilość możliwych kombinacji, które dzisiaj mają w ofercie wiodący światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach, lecz właściwie w milionach.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]