Silniki elektryczne na prąd stały – z czego się składają i gdzie się je stosuje?

Jeśli potrzebujesz silnika prądu stałego, koniecznie sprawdź ultrarobotics.pl.

Masa sprzętów, których używamy każdego dnia i bez których sporo czynności stałoby się trudniejszych, aby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, niewielkie lub olbrzymie, te silniki odmieniły nasz tryb pracy i życia, lecz przeciętny obywatel przeważnie nie ma pojęcia, jak pracują te urządzenia, ani z jakich modułów złożone są.

Kto wynalazł i jakie podzespoły posiada silnik elektryczny prądu stałego?

Zadaniem silników prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomal dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich budowy, późniejszego rozwoju i w efekcie ich wprowadzenia do szerokiego zastosowania w rozmaitego rodzaju maszynach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki znanych inżynierów połowy XIX wieku, takich jak między innymi Zénobe Gramme, Thomas Edison oraz Moritz Jacobi. Silniki na prąd stały składają się ze dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, nieruchomego statora, rotora, komutatora i szczotek. W dzisiejszych czasach często używane są także silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tego często ulegającego awarii podzespołu, są postrzegane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są powszechnie lubiane za bezszelestne działanie, jak równieżdużą niezawodność.

Gdzie stosuje się silniki DC?

Powiedzieć, że silniki elektryczne prądu stałego są używane praktycznie wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli posiadasz odtwarzacz CD/DVD albo w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno użyto bezszczotkowego silnika. Silniki na prąd stały są podzespołem pociągów czy samochodów sterowanych radiowo, czyli zabawek, które lubiliśmy jako dzieci i które prawdopodobnie sprezentujemy także naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne nieodzowne w wielu gałęziach przemysłu, np. produkcyjnej, wydobywczej bądź budowlanej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne staną się powszedniością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, gdyż napędzają tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Silniczki DC wykorzystują również entuzjaści elektroniki do tworzenia autorskich modeli z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o niedużej mocy bez przeszkód da się nabyć w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania kupić można na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących niezawodne silniki od cenionych marek.

Lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]