Współczesne sieci telekomunikacyjne prawie za każdym razem tworzy się z użyciem przewodów światłowodowych. Jest to skutkiem niepowtarzalnych cech światłowodu – szybkości transmisji informacji i niewielkich zniekształceń. Jak wiemy, instalacje tego typu nie byłyby w stanie istnieć bez odpowiednich elementów pozwalających na transmisję informacji i ich dekodowanie. By wykonać tego rodzaju instalację potrzebne są takie elementy jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te trzecie są najważniejsze dla funkcjonowania każdej instalacji – pozwalają wszak na zmianę sygnału optycznego na tradycyjny i dzięki temu zapewnienie dostępu do sieci końcowym odbiorcom. Jak jednak funkcjonują? Jakie parametry powinien wykazywać odpowiedni węzeł optyczny?
W jaki sposób działa węzeł optyczny?
Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał światłowodowy, by przesłać sygnał elektryczny. Należy przy tym dodać, iż jego funkcjonalność nie ogranicza się tylko do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi oprócz tego wykonać odwrotną operację. Pasmo, na którym najczęściej funkcjonuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do aż 1 gigaherca. Do właściwego funkcjonowania węzła optycznego potrzebna będzie także właściwa obudowa, chroniąca delikatne elementy w środku węzła przed pyłem, wilgocią i innymi zagrożeniami – zazwyczaj wykonana ze stali.
Cechy węzła optycznego
O tym, czy konkretny węzeł optyczny jest odpowiedni, świadczą określone parametry. Najważniejsze będzie pasmo pracy urządzenia oraz siła sygnału – od tego zależna jest bowiem liczba końcowych abonentów, do których doprowadzi informacje. Oprócz tego należy sprawdzić pobór prądu – w ogromnej mierze rzutuje to na cenę użytkowania węzła optycznego. Aby ustrzec się problemów przy serwisowaniu instalacji, dobrze również zwrócić uwagę na metody kalibracji urządzenia – najlepiej, jeśli pozwala na wygodną korekcję ustawień.
Lokalizacja:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk
Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail:
[email protected]