Badania psychologiczne kierowców – czy należy się ich bać?

Skieruj się tutaj, żeby zlecić badania psychologiczne Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na drogach w największym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących poruszające się po nich samochody. Naprawdę ważne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu przedstawiciele tych zawodów zgodnie z prawem muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Zasady badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw przeprowadza badania osobowości. Przybierają one postać konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są testy na odpowiednich urządzeniach, podczas których badana jest umiejętność szybkiego reagowania, postrzeganie prędkości, podzielność uwagi i widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla wszystkich ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście nieco zwiększyć. Jak? W sieci znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by wcześniej sprawdzić, jak one działają.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]