Badania wysokościowe – dlaczego są tak ważne?

Dowiedz się więcej o badaniach wysokościowych Bielsko Biała na http://bit.ly/2qLHeSA.

Wielu z nas pracę na wysokości kojarzy przede wszystkim z myciem okien w wysokościowcach oraz serwisowaniem kominów. W myśl uchwalonych w Polsce przepisów są to jednak wszystkie zadania przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, gdy działania prowadzone są co najmniej 3 metry nad ziemią, konieczne jest natomiast przejście specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym jednak one polegają? W których przychodniach są przeprowadzane? Jakie choroby powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Gdzie przeprowadzić badania wysokościowe?

Badania wysokościowe możemy wykonać odwiedzając przychodnię medycyny pracy, w której otrzymamy dokumenty kierujące na badania specjalistyczne. Po ich zakończeniu – o ile rzecz jasna wyniki będą pozytywne – zyskamy orzeczenie umożliwiające pracę na wysokościach. Zdarza się też, że na wykonanie badań lekarskich nie mamy dużo czasu – wtedy najlepiej postąpimy wybierając się sami do okulisty, laryngologa i neurologa w celu wykonania badań, zaś następnie przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jednak najlepiej umówić się na badania do wyspecjalizowanej poradni.

Przez jakie schorzenia nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować schorzenia, które powodują, iż praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do kluczowych tego rodzaju chorób należą przede wszystkim epilepsja i zaburzenia równowagi, wady wzroku (a konkretnie – konieczność noszenia okularów (choć możemy to ominąć stosując soczewki kontaktowe), jak również niedowidzenie. Specjalista może też odmówić podpisania zaświadczenia, jeśli mamy nieuregulowaną hiperglikemię lub walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 36 miesięcy, natomiast osoby które ukończyły 50 lat – co roku.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]