Drukowanie 3D – cena zależy od wielu czynników

Zobacz drukowanie 3D cena na cadxpert.pl/aktualnosci/ile-kosztuje-wydruk-3d-odkrywamy-co-wplywa-na-cene-druku-3d/.

Możliwość zlecenia wydruku 3D dowolnego projektu, makiety czy modułów z tworzyw sztucznych w dużym stopniu redukuje koszty ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamiarem firmy jest stała produkcja, z reguły decyduje się ona na kupno profesjonalnych drukarek 3D oraz zatrudnienie specjalistów do ich obsługi. Natomiast jeśli konieczność skorzystania z modelu 3D jest okazjonalna albo w grę wchodzi produkcja elementów o ograniczonym nakładzie, lepszym rozwiązaniem jest zamówienie wydruku w firmie zewnętrznej. W takich przypadkach przy planowaniu przedsięwzięcia pojawia się najczęściej pytanie: jak obliczyć cenę wydruku 3D?

Koszt druku 3D – bez bez plików w formacie STEP i STL będzie drożej

Na finalną cenę druku 3D oddziałuje kilka elementów. Zlecający wydruk 3D nie zawsze ma przygotowany do druku plik we właściwym formacie (STEP lub STL), dzięki któremu można orientacyjnie obliczyć koszt wykonania zlecenia. Nierzadko firma zlecająca przygotowuje tylko fizyczny model lub rysunek projektowy. To powoduje, iż cena druku 3D jest adekwatnie wyższa w związku z koniecznością przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD, względnie przygotowania cyfrowego modelu z fizycznego przedmiotu z użyciem skanera 3D. Inne czynniki znacząco wpływające na końcową cenę wydruku to, rzecz jasna, wybór samej techniki druku oraz materiałów, z których wyprodukowany będzie produkt. Równie istotne jest także to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to przeważnie od tego, czy wydruk ma mieć kompletne czy częściowe wypełnienie i od jego wielkości) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dodatkowej obróbki (np. lakierowania albo gwintowania).

Jak obliczyć koszt druku 3D?

Nie da się jednoznacznie wyliczyć kosztu druku 3D bez uprzedniego kontaktu z podmiotem, u którego zamierzamy złożyć zamówienie. W tym celu rekomenduje się przekazać jej plik do ewaluacji albo, jeżeli go nie mamy, wypełnić kwestionariusz i jak najwnikliwiej opisać specyfikę zamówienia. Wycena druku 3D przygotowywana przez firmę CADXPERT jest bezpłatna. Specjaliści CADXPERT służą także pomocą przy wyborze materiału i właściwej technologii druku.

Lokalizacja:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]