Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców

Chcesz sprawdzić, jak zamówić badania psychotechniczne Bielsko Biała? Nie zwlekaj! Koniecznie odwiedź http://bit.ly/2xFh6Ze.

Badania psychologiczne mają wyjątkowo szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób lepszego poznania siebie, ale też określenia cech psychologicznych jednostki, które potrzebne są do pełnienia konkretnych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Badania psychologiczne kierowców – co się na nie składa?

Ci, którzy zobowiązani są poddać się badaniom psychotechnicznym, nierzadko mocno się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę nie ma czego. Całość badań składa się z testów osobowościowych, testów przeznaczonych do określania ilorazu inteligencji, wywiadu psychologicznego oraz testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy badające inteligencję mają za cel ocenić zdolności intelektualne jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy osobowości. Uwzględniają m.in: psychotyzm, neurotyzm i ekstra- oraz introwersję. W przypadku testów aparaturowych psycholog sięga po wirometr, stereometr, miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy oraz ciemnię. Testy nie nakładają konieczności żadnego uprzedniego przygotowania. Kierowcy, którzy noszą okulary, powinni jedynie pamiętać, aby wziąć je ze sobą na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto ma obowiązek je wykonać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C+E, C, D1, D1+E, D+E i D. Przejść muszą je również osoby, które chciałyby wykonywać zawód egzaminatora lub instruktora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów kierowców taksówek i na operatorów wózków widłowych. Należy podkreślić, że poddać muszą się im także ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność tego rodzaju badań jest różna w zależności od kategorii osób, które je przechodzą. I tak na przykład w przypadku kierowców chcących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Trzeba wykonać je tylko raz.

Lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]