Pozbądź się wirusa na stronie – czyszczenie infekcji WordPress

Dowiedz się, jak z powodzeniem pozbyć się zainfekowanego WordPressa.

WordPress stał się w ciągu ostatnich kilku lat tak szeroko rozpowszechnionym systemem zarządzania treścią, iż liczbę sklepów oraz witryn działających z jego wykorzystaniem liczy się obecnie w setkach milionów. Powszechność stosowania tego CMS-a sprawia, iż strony oparte na WordPressie bywają ulubionym celem ataków hakerów. W przypadku zawirusowania strony złośliwym oprogramowaniem, niezbędne będzie czyszczenie zainfekowanego WordPressa.

Po czym poznać zawirusowaną stronę na WordPress?

Logowanie na witrynę jest uniemożliwione? Teksty zostały podmienione bez Twojej wiedzy? Na witrynie pojawiły się linki do nieznanych Ci portali? A może strona internetowa rozsyła niechcianą pocztę? To jedynie kilka z popularnych oznak wskazujących na zawirusowaną witrynę. W takiej sytuacji nieodzowne jest natychmiastowa reakcja, żeby zidentyfikować źródło infekcji, a następnie przywrócić witrynę do właściwego funkcjonowania. Naprawa zawirusowanego WordPressa częstokroć wychodzi poza zakres umiejętności osób, które codziennie zajmują się tylko tworzeniem sklepów i stron www na tym systemie zarządzania treścią, dlatego czyszczenie WordPressa ze złośliwych wtyczek bądź po atakach cyberprzestępców należy zlecić specjalistom od tego typu działań.

Jak przebiega czyszczenie zainfekowanych stron na WordPress?

Specjaliści podejmujący się usuwania wirusów ze stron opartych na WordPressie w ramach swoich czynności naprawczych prowadzą skrupulatne sprawdzenie baz danych oraz plików strony. Badają kod zastosowanych na stronie wtyczek oraz motywów, a także pliki wp-config oraz htaccess. W procesie czyszczenia zainfekowanego WordPressa wdrażane są na stronie konieczne zabezpieczenia, które zminimalizują zagrożenie dalszych ataków. Jeżeli długookresowa infekcja była powodem włączenia strony do spisu zagrożeń (przykładowo w programach antywirusowych), po usunięciu wirusów z CMS-a fachowcy podejmują również konieczne czynności w celu wykreślenia jej z tego typu “czarnych list”. Cykliczne uaktualnianie systemu zarządzania treścią i używanych na stronie wtyczek jest niesłychanie ważne, bowiem likwidacja wszelkich następstw cyberataku nie jest gwarancją, iż analogiczny przypadek nie przydarzy się za jakiś czas.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]