Oko to wrażliwy element ciała i w licznych sytuacjach może zostać uszkodzone. W rezultacie rozmaitych urazów i chorób na powierzchni rogówki często tworzą się blizny, które w bardziej lub mniej pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówkowe można na szczęście usunąć, stosując laserowej korekty wzroku.
Co może spowodować pojawienie się blizn na rogówce?
Rogówka to zewnętrzna, wypukła powłoka oka, która je zabezpiecza, a zarazem kontroluje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do głębszych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niesłychanie elastyczna i mimo iż zwykle niewielkie jej otarcia wygajają się same, często dochodzi do jej zbliznowacenia, także na skutek naszej nieostrożności. Co jest przyczyną powstawania blizn na rogówce? Mogą być one głównie konsekwencją rozmaitych chorób (przykładowo kiły), urazów jak skaleczenia, oparzenia i zadrapania bądź przedostania się do oka ciała obcego. Lecz blizny rogówki mogą wykształcić się również w rezultacie niedbałego zakładania soczewek korekcyjnych. Prócz wyczuwalnego pogorszenia się widzenia, o występowaniu blizn rogówkowych wskazuje wiele innych symptomów, jak m.in. nadmierne łzawienie, wrażenie bólu gałki ocznej oraz przekrwienie oczu, więc jeśli ich doświadczasz zalecamy jak najszybciej pomyśleć o konsultacji z okulistą. Podczas drobiazgowego badania ustali on głębokość, wielkość i rozmieszczenie blizn, a także poinformuje o opcjach ich leczenia.
Metoda PTK – likwidacja blizn na rogówce
Najpopularniejszą obecnie procedurą usuwania blizn rogówkowych jest zabieg PTK, wykonywany w ogromnym odsetku klinik, zajmujących się laserową korekcją wad wzroku. Metoda PTK umożliwia likwidację nie tylko blizn w centralnej, ale i peryferyjnej części rogówki. PTK wykorzystuje się również podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Ten praktycznie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitego znieczulenia, wystarczy anestezja samej gałki ocznej, którą aplikuje się preparatem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe parę tygodni należy nie nadwyrężać oka, stosować się precyzyjnie do zaleceń lekarskich i regularnie stawiać się na kontrolę zgodnie z harmonogramem.
Lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]