Kiedy urolog może zlecić biopsję gruczołu krokowego?

Potrzebujesz więcej wiadomości dotyczących biopsji prostaty w Krakowie? Zajrzyj na www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/

Gruczoł krokowy, czyli prostata, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która przypomina postacią i wymiarami kasztan. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada między innymi za produkowanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Kłopoty z prostatą pojawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, w związku z tym tak kluczowa jest jej regularna kontrola. Pozwala to zidentyfikować przerost bądź zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem zauważyć niebezpieczne zmiany nowotworowe. Trzeba zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie wolno lekceważyć groźby jego prawdopodobnego powstania.

Alarmujące objawy – kiedy zgłosić się do urologa?

Panowie po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach pojawiać się w gabinecie urologicznym, w szczególności jeśli zauważyli niepokojące objawy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy z erekcją i wytryskiem, pieczenie w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, problemy w zatrzymaniu albo rozpoczęciu oddawania moczu, jak również pulsacyjny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi oznacza spore prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednakże mieć bezsprzeczną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja gruczołu krokowego – co warto o niej wiedzieć?

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, wykonywana w szpitalnych warunkach, która dzięki zastosowaniu w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej niż w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu używa się jedynie obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem trwającym zazwyczaj ok. pół godziny. Prócz tego pacjent spędza także po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, toteż cała procedura kończy się w czasie 60 minut. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, gdyż odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Pobrane wycinki prostaty są w następnej kolejności analizowane przez patomorfologa, który bada czy pojawiły się w nich zmiany nowotworowe.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To między innymi niska krzepliwość krwi, korzystanie z rozrusznika serca czy uczulenie na niektóre leki. W związku z tym przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszelkie pytania wywiadu medycznego.

Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]