Objawy, które mogą kwalifikować do wizyty u urologa

Więcej w temacie urologa w Krakowie prywatnie na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/.

Wizyta u urologa wywołuje u wielu pacjentów skrępowanie. Choroby, jakie bada urologia, uważane są jako bardzo krępujące, co skutkuje tym, iż pacjenci, którzy odnotowali u siebie pewne oznaki choroby, często odwlekają o kilka miesięcy badanie u lekarza specjalisty. Niestety może to rodzić daleko idące konsekwencje dla układu moczowego.

Jakie objawy są wskazaniem do badania przez urologa?

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie rozpoznaniem i leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają m.in. za produkcję i degradację hormonów czy wydalanie z ustroju zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein. O problemach z układem moczowym może alarmować mnóstwo rozmaitych symptomów, które w szeregu przypadków są bagatelizowane przez chorych z nadzieją, że same miną. Na które więc objawy należy zwrócić baczną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym umówieniem się na wizytę do urologa? Są to głównie wszelkie zmiany powiązane z moczem, a więc jego ciemniejsze zabarwienie, spienienie bądź pojawienie się w nim krwi lub ropy, ale również nieregularny strumień moczu, pieczenie bądź ból przy jego oddawaniu, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego niewielkich ilości. Niektóre symptomy mogą być także mniej wyraźne, przykładowo spuchnięcie stóp, ból podbrzusza lub pleców i nadciśnienie tętnicze. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, zatem mężczyźni winni zgłosić się do niego kiedy mają problemy ze stulejką, z wytryskiem (np. gdy pojawi się krew w nasieniu), podtrzymaniem erekcji czy gdy zauważą zmiany na jądrach bądź prąciu. Trzeba przy okazji zauważyć, że panowie po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

W jakim celu pacjenci zgłaszają się do gabinetu lekarza urologii?

Pacjenci zwykle zapisują się do poradni lekarza urologii celem otrzymania porady odnośnie wazektomii, przeprowadzenia biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego organu), cystoskopii (innymi słowy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), a także leczenia stulejki, wodniaka jądra czy też torbieli nerek. Lekarze urolodzy każdego dnia przeprowadzają też wiele skomplikowanych zabiegów, jak m.in. laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego i plastyka miedniczek nerkowych.

Lokalizacja:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]