kantar, kantar dla konia, kantar skórzany

Co to jest kantar? Rozmiary, rodzaje, zastosowanie

Kantar to pospolita część uprzęży dla konia. Jest niezmiernie podobny do uzdy, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie sporadycznie się rozstają. Dlatego powinien on być dopasowany do wymiarów i profilu głowy konia, jak również nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak więc znaleźć stosowny kantar? Na jakie jego właściwości powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Kantar sznurkowy, a może podszywany – który lepszy dla zwierzęcia?

W sklepach odnajdziemy rozmaite warianty kantarów: skórzane, taśmowe, podszywane i sznurkowe. Te ostatnie, zwane również halterami, są rekomendowane z uwagi na sporą kontrolę, którą jeździec przy ich użyciu ma nad wierzchowcem. Dla zwierzęcia o wiele wygodniejszy jest jednak kantar taśmowy albo skórzany. Znacznie większą wygodę gwarantują kantary podszywane – np. syntetycznym albo naturalnym futerkiem, które da się odczepić celem wyczyszczenia. Kantar tego rodzaju świetnie zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a zarazem pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas ćwiczeń lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary znajdziesz na rynku

Produkowanych jest parę rozmiarów kantarów dla koni. Rozmiar mini to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Następny to shetty (0), który stosują posiadacze koni szetlandzkich oraz pokaźniejszych źrebiąt. Kantar w rozmiarze pony (1) jest natomiast stworzony z myślą o kucach (np. walijskich) i roczniakach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średniej wielkości i są odpowiednie między innymi dla koni fryzyjskich, wielkopolskich, arabskich oraz trakenów. Największy rozmiar to xfull (4), który dedykowany jest dla ras zimnokrwistych (jak shire lub konie belgijskie) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich).

Lokalizacja:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]