Jak sprawić, by dziecko czytało więcej? Poleć mu książki dla nastolatków

Dowiedz się więcej o książkach dla młodzieży.

Osoby wychowywane w XXI w. mają coraz rzadziej kontakt z szeroko rozumianą literaturą. Młody człowiek wybierze głównie błyskawiczną rozrywkę na tablecie, w telewizorze czy w smartfonie, a po książkę zwykle sięga wówczas, jeśli jest to zadana lektura szkolna. I także przez konieczność analizy tekstów literackich sprzed wieków dla licznych młodych ludzi czytanie dla przyjemności stało się dalekim konceptem.

Literatura dla nastolatków – książki dla odbiorców w wieku od 12-18 lat

Nastolatki nie nie muszą ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. W magazynach księgarni jest sporo literatury młodzieżowej nie tylko zagranicznych ale i polskich autorów, którzy roztrząsają tematy i snują historie interesujące dla młodszego pokolenia czytelników. Ta odmiana literatury zyskała nawet swoją nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Są to powieści pisane dla czytelnika w wieku od 12-18 lat. Książki młodzieżowe sięgają do szeregu gatunków literackich: są tu między innymi fantasy, obyczajówki oraz thrillery. Lecz cechą wspólną tych publikacji jest odwołanie się wprost do codziennych doświadczeń młodzieży. Książki te mówią zatem o relacjach z rodzicami, odkrywaniu własnej tożsamości, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, pierwszych zauroczeniach czy odnajdowaniu własnego miejsca na świecie. Lektura literatury dla nastolatków umożliwia licealistom poczuć, iż inni także mają tożsame problemy w czasie dojrzewania.

Czemu warto namawiać Czytanie literatury dla młodzieży z biegiem lat daje korzyści

Polecamy oferować nastolatkom interesujące je powieści, bo zaktywizowanie w nich pragnienia czytania dla przyjemności z biegiem czasu daje niemało korzyści. Osoba, która jest oczytany ma szerszy zasób leksykalny i dobrze daje sobie radę z ortografią i gramatyką, co z pewnością ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych. Ale odkrywanie problemów innych osób w podobnym wieku to też metoda na rozwinięcie w nastolatku empatii oraz lepsze zrozumienie siebie i osobistych pragnień. Co kluczowe, opiekunowie w żadnym wypadku nie powinni żartować sobie z pasji dziecka. Jeśli więc nastolatek chętniej sięga po historie o elfach czy wampirach nie komentujcie, że to bezsensowne i dajcie mu się nimi radować!

Lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa