Kryminały i thrillery – książki, które wywołują w nas uczucie niepokoju

Szukasz książek thrillerów? Powinieneś odwiedzić tę stronę.

Nie da się ukryć, iż ogromna rzesza pasjonatów książek jest zaintrygowana upiornymi opowiadaniami. Niektórzy gustują w opowiadaniach z pogranicza gore, drudzy uwielbiają zagłębiać się w głębokie kąciki zagmatwanych procesów myślowych okrutnych kryminalistów oraz seryjnych morderców. W gąszczu platform streamingowych i podcastów, na których udostępnionych są setki produkcji prezentujących odbiorcom historie z życia wzięte oraz te zupełnie zmyślone, w dalszym ciągu jedną z najprzyjemniejszych dróg ich doświadczenia są książki kryminalne i thrillery.

Książki kryminalne i thrillery – dlaczego czuć niepokój?

Fanatyk powieści kryminalnych oraz horrorów bez zastanowienia odpowie, iż chodzi o błyskawiczny przypływ adrenaliny. Oglądając bądź czytając straszne historie pragniemy na jakiś czas pozwolić ponieść się silnemu wrażeniu przerażenia, którego mało kiedy doświadcza się na co dzień. Dzisiaj nie ma dla człowieka w naturze śmiertelnych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to na ogół praca, finanse albo problemy zdrowotne. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy sytuacji, w których nasz organizm wytwarza w dużych ilościach adrenalinę, zwaną hormonem stresu i przetrwania. A właśnie poczucie strachu uczy nas radzić sobie z rzeczywistością. To dlatego baśnie Andersena czy braci Grimm mają zwykle tak straszny i makabryczny wydźwięk – tak bajki te uczyły dzieci o zagrożeniach codziennego życia, pokazując im zarazem, iż to co dobre czasem nie wygrywa.

Literatura kryminalna i książki thrillery lepiej budują klimat niż ich filmowe ekranizacje

XXI w. to czas natychmiastowej kultury. Odbiorcy, jeżeli wyłuskają na nią kilka godzin, szukają mini serialu czy też filmu na wieczór, którego oglądanie zajmie maksymalnie kilka godzin. Sympatycy klimatycznych kryminałów i thrillerów są w zasadzie rozpieszczani ilością produkcji tego typu, które dostępne są na płatnych oraz darmowych platformach streamingowych. Co godne zaakcentowania, częstokroć te seriale i filmy są oparte na popularnych książkach, ale jest im daleko do pierwowzoru i ich oglądanie nie daje takiej frajdy jak przeczytanie oryginału. Książkę, szczególnie opowieść horror czy kryminalną, konsumuje się w inny sposób aniżeli serial fabularny – spokojniej, czyli z większą atencją. W książce każde wtrącenie, dialog czy postać (również ta drugiego planu) ma wpływ na budowanie klimatu snutej opowieści. Napięcie wywoływany jest u odbiorcy zwykle stopniowo, lecz umożliwia to dokładniejszą analizę zaprezentowanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeżeli zatem lubisz czytać i masz na to chwilę, daj sobie napędzić strachu horrorom, książkom kryminalnym oraz thrillerom.

Lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa