Otwarty czy integralny – jaki kask na motor kupić?

Znajdź kask na motor.

Każdy miłośnik motorów ma świadomość, iż istotą posiadania choć krzty bezpieczeństwa w czasie jazdy jest nałożenie kasku. Nieistotne, czy wykorzystujemy motocykl okazjonalnie, czy jest on naszym głównym środkiem transportu – na każdy przejazd musimy wziąć kask motocyklowy, bowiem taki obowiązek nakładają na nas przepisy kodeksu drogowego. Ich lekceważenie kończy się nałożeniem punktów karnych oraz mandatu, jednakże może mieć też daleko poważniejsze następstwa – w razie wypadku prowadzący (bądź jego pasażer) bez kasku narażeni są na bolesne obrażenia, a nieraz i śmierć.

Szczękowe i crossowe – rodzaje kasków na motor

Kaski na motor różnią się od siebie wzornictwem i przeznaczeniem. Istnieją 4 główne warianty kasków:
Kaski crossowe, czyli kaski enduro bądź off-road, to kaski zapewniające wysoki poziom ochrony, które stosowane są do jazdy w terenie. Znamionują się bardziej opływowym kształtem, brakiem szybki i lekkością. Żeby go używać należy zaopatrzyć się także w gogle.
Kaski otwarte nie posiadają wcale części osłaniającej żuchwę – skorupa chroni tylko górną część głowy. Są lekkie, ale nie dają dużego poziomu bezpieczeństwa, więc zalecane są dla osób poruszających się na skuterach i motorach rozwijających niską prędkość (jak choppery).
Kaski szczękowe – ich określenie pochodzi od tego, że posiadają mobilny (podnoszony i opuszczany) element części szczękowej. To powoduje, że są niezmiernie komfortowe – można w nich bez przeszkód zaczerpnąć powietrza, rozmawiać z kimś, czy napić się wody bez potrzeby zdejmowania kasku.
Kaski integralne są najbardziej uniwersalne i dlatego chyba najczęściej kupowane przez motocyklistów, gdyż można je wykorzystać do jazdy na motorze szosowym, sportowym, jak również na skuterze. Ich specyficzną cechą jest jednolita struktura, co powoduje, iż są one uznawane za najbezpieczniejsze, niemniej jednak nie najwygodniejsze.

Jak wybrać kask na motocykl?

Szukając kasku na motor pamiętajmy, że po drogach w Polsce wolno przemieszczać się wyłącznie z kaskami mającymi homologację, zatem sprawdźmy to zawsze przed kupnem. Poza tym zwróćmy uwagę między innymi na to czy interesujący nas kask porządnie przylega do głowy, czy wyściółka sprawnie odprowadza wilgoć i czy jego ciężar nam pasuje i nie wywołuje bólu karku.

Lokalizacja:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]