Przetwory ekologiczne ze zdrowych upraw – czym się charakteryzują?

Chcesz kupić ekologiczne przetwory? Powinieneś odwiedzić ten adres.

Od szybkiego rozkwitu branży żywieniowej, który zaczął się w XX w., wyroby spożywane przez nas na co dzień zaczęto standardowo wypełniać licznymi substancjami przedłużającymi ich żywotność. Jednakże razem z rosnącą wiedzą odbiorców odnośnie tego, co konsumują i jakie może to wywoływać następstwa dla ich zdrowia, w ostatnim czasie coraz częściej poszukują oni produktów wykonanych z żywności eko.

Czym wyróżnia się żywność eko?

By dany wyrób dostępny w naszym kraju mógł tytułować się „eko”, musi sprostać wielu warunkom. Żywność eko i przetwory z niej wytwarzane muszą uzyskać stosowne certyfikaty przyznawane przez desygnowane do tego instytucje. Najważniejszą jednak cechą spożywczych artykułów eko jest to, że zastosowane do ich przygotowania warzywa oraz owoce uprawiano według wszelkich norm rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie korzystali z chemicznych środków zabezpieczenia roślin ani nawozów, które mogłyby mieć negatywny oddziaływanie nie tylko na zdrowie ludzi, ale które również są zagrożeniem dla środowiska. Niektóre bowiem nawozy zanieczyszczają wody gruntowe bądź powodują zakwaszenie gleby, a natryski upraw silnymi pestycydami nieraz powodują np. obumieranie pożytecznych organizmów. Tymczasem ekologiczna uprawa powoduje, że owoce i warzywa posiadają wielokrotnie niższą zawartość metali ciężkich, azotynów oraz azotanów, a to oznacza, iż mniej tych niezdrowych związków przeniknie do ciała ich konsumentów.

Co powinno być umieszczone na etykiecie przetworów ekologicznych

Żywność ekologiczna jest poddawana nieustannemu nadzorowi we wszystkich fazach produkcji, w tym też w trakcie przewozu oraz składowania. Co kluczowe, jeżeli produkt spełnia warunki, jego wytwórca oprócz standardowych informacji m.in. o wadze netto, kraju pochodzenia składników, wartościach odżywczych, temperaturze składowania czy dacie trwałości, musi też bezwzględnie wskazać numer ID organu kontrolnego dany produkt oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej UE, a więc kształt liścia ułożony z gwiazdek na zielonym tle. Szukając ekologicznych przetworów trzeba zatem czytać wnikliwie etykiety wyrobów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy zamieścił on na stronie sklepu informację o uzyskanych certyfikatach.

Lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]