Rynny dachowe – co warto o nich wiedzieć?

Jeśli chcesz zamówić rynny plastikowe, kliknij tutaj.

Systemy dachowe składają się z wielu elementów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości i wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na wydajne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej zbierania się. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz zręczności – tak samo jak zakładanie rynien. Co w takim razie winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią takie systemy? Z jakich części się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Orynnowanie dachu – z jakich elementów się składa?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu lub pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do systemu kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na rogach budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a następnie do kanalizacji.

Rynny metalowe, PCV lub plastikowe – które kupić?

W ofercie hurtowników dostępne są systemy rynnowe wykonane z różnych materiałów – m. in z metalu lub tworzyw sztucznych. Które z nich będą najlepsze? To zależy od rodzaju budynku oraz tego, w jakim stopniu jest on narażony na działanie opadów atmosferycznych. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania trzeba więc przedyskutować ze specjalistą.

Lokalizacja:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08